do początku mapa serwisu kontakt  
 Pl  |  En 
Pomoce dydaktyczne OZE dla szkół
Urząd Gminy Kurzętnik

   Wójt Gminy Kurzętnik zamówił dla Szkół Podstawowych gminy Kurzętnik pomoc dydaktyczną w postaci przyczepki samochodowej na której zostały zainstalowane różne urządzenia służące pozyskiwaniu odnawialnych źródeł energii i działające z sobą w połączeniu, czyli tzw. urządzenie hybrydowe. Urządzenie to będzie przekazane Szkole Podstawowej w Brzoziu Lubawskim, gdzie będzie przechowywane. W miarę potrzeb będzie ono przetransportowane do innych szkół gminy, które będą potrzebowały go na zajęcia ekologiczne. Do przyczepki hybrydowej nasza firma dołączyła program, który po wgraniu do komputera daje możliwości dokładnego odczytu pracy wszystkich źródeł OZE zainstalowanych na przyczepce.

   Na przyczepce umieszczono kolektor słoneczny płaski do ogrzewania ciepłej wody. Do kolektora dołączony jest wymiennik ciepła w którym zainstalowaliśmy pompę ciepła (w kołnierzu rewizyjnym).

   Do produkcji prądu zasilającego urządzenia, zainstalowaliśmy moduły fotowoltaiczne oraz generator wiatrowy jako alternatywę dla fotowoltaiki. Wytworzony prąd doładowuje akumulator żelowy, z którego energia zamieniana jest przez przetwornicę prądu z 12V na 230V dla zapewnienia energii, urządzeniom sterującym całością zestawu.

     Jest to projekt, którego twórcami są pracownicy firmy Janpol, a pomysłodawcą Prezes firmy Jan Falkowski.

    W dniu 16.04.2015r. mobilna platforma edukacyjna została uroczeście przekazana Wójtowi Gminy Kurzętnik, Panu Wojciechowi Dereszewskiemu.

    Przekazaniu towarzyszyły media (TVP Olsztyn i Eltronik Brodnica). 

    Więcej na ten temat można przeczytać na naszej stronie w zakładce "Aktyalności".